Premiär – Bilen i Byggandet!
Många smarta lösningar och specialinredda fordon kommer garanterat att visas upp. På Nordbygg 2012 blir det premiär för specialavdelningen ”Bilen i Byggandet”.Byggbranschen får därmed sin egen bilsalong.
Allt fokus sätts på praktiska och funktionella arbetsfordon upp till 3,5 ton. Här presenteras en lång rad bilnyheter, skåpbilar och mindre lastbilar, pick-uper och släp, tillsammans med skräddarsydda inredningar för byggbranschens olika yrkesgrupper.
Drygt 50 procent (ca 30 000 pers.) av besökarna på Nordbygg beräknas utnyttja bilen i sitt vardagliga arbete.
Kraftig försäljningsökning
Försäljningen av lätta arbetsfordon har ökat kraftig under de senaste åren. Prognosen för 2011 ligger på 45.000 nyregistreringar jämfört med 29.000 registreringar för två år sedan. Den här volymen förväntas även för de närmaste åren.
Rivstart
– Vi har fått en fantastisk respons från branschen. Drygt halva den tillgängliga ytan är redan bokad, säger J-O Tingdal, som är projektsäljare för ”Bilen i Byggandet”. Visserligen har vi haft arbetsfordon tidigare på Nordbygg men med det nya konceptet känns det onekligen som vi är på rätt väg. Många av de ledande inredningsföretagen och fordonsleverantörerna har redan anmält sig.
För dig som redan har bokat dig och ska ställa ut inom detta område bör tänka på följande:
* Motorfordon, arbetsmaskiner och släpvagnar ej får införas i hallarna
utan särskilt tillstånd.
* Tomgångsförbud råder i och utanför hallarna.
* Drivmedelstanken skall vara försedd med låst lock.
* På gasoldrivna fordon skall även huvudkranen närmast tanken
(behållaren) vara stängd.
För mer information ang placering och bokning kontakta
Jan-Olov Tingdal
Tfn: 08-749 42 37
jan-olov.tingdal@stockholmsmassan.se
Viktig information
Boka tidigt erbjudande »
Aktuellt
-
Ett stort tack till alla er utställare som gjorde Nordbygg 2012 till ett så lyckat evenemang!
Ett stort tack till alla er utställare. -
Undvik att bli lurad av falska fakturor!
Det dyker ständigt upp nya företag som försöker lura utställare på pengar! Nu senast är det ett företag med n...
Falska fakturor -
Var vaksam på erbjudanden om mässtidning.
Utställare på Nordbygg har fått erbjudande om annonsering i en mässtidning som man utlovar skall distribueras ...
varning -
Lathund för utställare
Här finner du ett kompendium där vi har samlat en rad viktig information inför ditt mässdeltagande.
Lathund -
Logotype
Visa att du ställer ut på Nordbygg genom att använda Nordbyggs logotype i din marknadsföring.
Logotype




